Tek eksiğimiz forvet

Tek eksiğimiz forvet

Gaziantep F.K’nın Afyon kampında kulüp başkanı Mehmet Büyükekşi ile bir araya gelen spor sorumlumuz Muharrem Türkoğlu, sezon öncesi değerlendirmeleri sordu.

 

Pandemi sürecini en az hasarla atlatan kulüp olduklarını aktaran Büyükekşi, süper ligde saygı duyulan bir takım olacaklarını söyledi.

 

Teknik direktör Marıus Sumudica’nın ısrarla kadroya katmaya çalıştığı Rumen forvet Denis Alibec ile anlaşma sağlandığını ve kulübüne resmi teklif götürdüklerini aktaran Büyükekşi, Romanya ekibine verdikleri sürenin dolduğunu bu nedenle transferden vazgeçtiklerini söyledi

 

GEREKENİ YAPTIK

Pandemiden dolayı geçen sezonun Mayıs yerine Temmuzayında bittiğini söyleyen Gaziantep F.K kulüp başkanı Mehmet Büyükekşi, “Liglerin başlaması buna bağlı olarak 11 Eylül tarihine kararlaştırıldı. Biz süper ligde yeni bir takımız, geçen sezon bizi mutlu eden bir tablo ile karşı karşıya kaldık ve başarılı bir sezon geçirdik. Özellikle son düzlükte bütün takımlar pandemiden dolayı zarar görürken biz bu aşamada kaybetmedik. Biz yönetim olarak gerekeni yaptık ve istediğimiz takımı ilk 10 içerisinde tutabilmektı amacımıza da ulaşmış olduk ligi 8’inci sırada bitirdik. Pandemiden sonra oynadığımız 8 maçtan da mağlubiyet almadan bitirdik ki süper ligde tek takımız. Bu da bizim açımızdan gurur kaynağı oldu. Ben başta yönetim kurulumuzu, teknik heyeti, bize destek veren genel müdürden malzemecisine kadar bütün çalışanlarımızı ve futbolcularımızı kutlayarak hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

 

GÜZEL DURUŞ SERGİLEDİK

Gaziantep’in yıllarca süper ligde takımı olduğunu ve hepbaşarıyla isminden söz ettirdiğini kaydeden Büyükekşi, “Gaziantep Futbol Kulübünde Gaziantep’in yanında. Burada ilk günden beri başta Gaziantep valimiz, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız, İlçe Belediye Başkanlarımız, Onursal başkanımız Adil Konukoğlu ile Gaziantep’te ki sivil toplum örgütleri, taraftar grupları, esnaf, memur herkes bu takıma katkı sundu. Takımın her zaman 12’inci gücü taraftarlardır onlar bize destek oldular hepsine teşekkür ediyorum. Basın mensupları da her zaman yanımızda oldular. Gaziantep’te bir söz vardır ‘Ağaç yaprağıyla gürler’ bizde birlik ve beraberlik içerisinde güzel bir duruş sergiledik. Bundan sonra ki günlerde bunun daha da fazla olmasını istiyoruz. Dünya’da en çok konuşulan üç konu var. Bunların birisi Sağlık, Birisi Siyaset, Biriside Spor. Yani 3 tane S. Bunların içinde dünyada en çok konuşulan spordur. Bu üç konu şehirlerinde Türkiye’de ve dünyada tanınması açısından önemli bir enstrüman. Biz yapacağımız işleri bundan sonra da mutlaka Gaziantep’in tanıtımında değerlendiriyoruz. Bilindiği gibi özellikle gastronomi şehri açısından önemli gelişimi var yine aynı şekilde sanayi şehri Gaziantep ve ihracatta Türkiye’nin 6’ıncı büyük şehri, bunlarda çok güzel başarılar elde etti. Futbolda da başarı elde ederse aynı şekilde bunu yaparak Gaziantep’in katma değerini arttırmak istiyoruz. Gaziantep’in hem Türkiye’de hem de dünyada tanınmasında futbol kulübü olarak katkı sunmak istiyoruz. Bunun da geçen sene ilk adımını attık. Bundan sonra ki sezonda da 8’inci sıradan daha iyi bir derece almak istiyoruz” dedi.

 

FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNDÜK

Geçen sezon kadroda kiralık olarak oynayan bazı futbolcuların bonservislerini aldıklarını aktaran Büyükekşi, “Geçen sezon takımda 5 kiralık oyuncu vardı bunun 3’ü yabancı 2’si yerliydi ama şu an tek kiralık oyuncu kaldı. Çünkü bir oyuncunun bonservisinin bizim elimizde olması ondan yararlanma ve onun da takımı sahiplenmesi adına daha faydalı olanağını düşündük. Takımı yüzde 95 muhafaza ettik. Birbirini tanıyan futbolcular ve teknik ekibin devam etmesinin daha fazla yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu sezon öncesi 7 transfer yaptık, transferi teknik ekibimizin gerçekleri doğrultusunda gerçekleştirdik. Bir forvet, bir kaleci aldık ve orta sahada bizi tamamlayacak oyuncular aldık, şu anda tek eksiğimiz sadece bir forvet hattına kaldı. Bu konuda araştırmalar yapıyoruz” dedi.

 

CENTİLMEN TAKIM OLACAĞIZ

Alibec konusunun bundan sonra gündeme gelmesini istemediklerini aktaran Büyükekşi, Teklif yaptık süre koyduk ama oradan olumlu bir dönüş olmayınca bu işi bitirdik. Hocamız ile konuştuk o da anlayışla karşıladı ve bu konuda mutabık olduk. Kendisi de bu konuyu her hangi bir şekilde gündeme getirmeyecek. Sadece bir forvet alacağız. Takımımızın daha güçlü hale geldiğini düşünüyorum, İnşallah hedeflediğimiz yerde ligi bitiririz diye düşünüyorum. Burada yapmak istediğimiz taraftarlarımıza yaraşır, Gaziantep deyince saygı duyulan bir takım ortaya çıkarmak istiyoruz. Kampta futbolcularımızla yaptığımız toplantıda da bunu gündeme getirdim. Hem oynadığı futbolla, futbolcuların davranışlarıyla, hocanın davranışlarıyla centilmen bir takım, Fair Pleyiçerisinde oynayan bir takım olmak istiyoruz” dedi.

 

DESTEK OLMALARINI BEKLİYORUZ

Pandemiden dolayı Türkiye ve dünyada bütün takımları sıkıntıları olduğunu söyleyen Büyükekşi, “Bizim de maddi ve manevi sorunlarımız var. Oyuncularımıza özellikle şunu öğütledim. Takım içerisinde covıt yok ama dışarıda covıt var. Mutlaka gerek sosyal mesafe gerekse maske açısından korumaya alının. Hem kendinizi hem de takım arkadaşlarınızı düşünün. Bundan sonra ki süreçte de lige iyi bir başlangıç yapabilirsek arkasının da iyi olacağını düşünüyoruz. Futbolcularımıza, yönetime ve teknik ekibe Gaziantep’te ki valimiz, belediye başkanlarımız, sivil toplum örgütlerimiz ve taraftarlarımızın geçen yıl olduğu gibi bu sene de destek olmalarını bekliyoruz, onların bize vereceği destek bizi daha da güçlü hale getirecek” dedi.

 

SÖZÜMÜZÜN ÜSTÜNE ÇIKTIK

Kamp yeri değişiminin üzerinde durmadığını belirten Büyükekşi, “Çünkü önemi yok. Sadece kamp yerlerinde kalınacak tesis değil antrenman yapacak sahanın daha büyük önemi var. Afyon’da ki kamp yeri de son derece güzel. Bolu’da bir sel olmuş ve ondan dolayı saha zemini bozulmuş. Futbolcumuzun bir tanesi sakatlansa sonuç kötü olur. Bizim için önemli olan futbolcuların sağlığı ve sakatlık yaşamamaları. Biz kimseye baskı yapmadık Gaziantep’te birçok kurum ve kuruluş forma konusunda söz verdi ve futbolcularımız da söz verdi. Bizde onu maaşlarından kesmedik. Biz bir yıl boyunca söz verdiğimiz primin yüzde 40 fazlasını onlara verdik. Yine bu konuyu futbolcularımızla tek tek konuşacağım eğer gönüllü olarak vermek istemeyen varsa hiçbir şekilde ihtiyacımız yok ama bizde o zaman gönüllü verdiğimiz primleri gözden geçiririz. Bunların hiç biri karşılıksız değildir. Bizim kimsenin zorla 1 kuruş ihtiyacımız yok” dedi.

 

BORCUMUZ YOK

Gaziantep F.K’ya gönül veren herkesin takımın formasınıalmasını isteyen Büyükekşi, Bunlar ne yazık ki sosyal medyada yazıp çizmekle olmuyor. Bu futbolcuların maaşlarını kim verecek. Bu nedenle bu konularda dikkatli olmak lazım. Süper ligde ki takımlar içerisinde geçmişe yönelik futbolculara borcu olmayan birkaç kulüpten biriyiz. Bunların takdir edilmesi gerekirken bunların farklı bir şekilde gündeme gelmesini yanlış buluyorum” dedi.

 

AZAMİ GAYRET GÖSTERİYORUZ

Gaziantep şehri ile kulübün bir aile ortamı oluşmasını istediklerini aktaran Büyükekşi, Bir sevincimiz varsa beraber sevinelim, üzüntümüz varsa beraber üzülelim, dar boğaz varsa bu darboğazdan çıkışta da herkes bu konuda faydalı olsun. Burada kar varsa ben varım zarar varsa yokum bu olmaz. Biz burada azami gayreti gösteriyoruz örnek kulüp olmaya çalışıyoruz. Bundan sonra ki dönemde de bu birlik ve beraberliği sürdürmek istiyoruz.

 

SAKATLIK SAYISI ARTABİLİR

Ligin 21 takımla oynanmasının kulüplere hiçbir getirisinin olmayacağını sözlerine ekleyen Büyükekşi, Tam tersi büyük sıkıntılar var. Birincisi çok sıkışık bir takvimde 40 maç oynanacak. Lig normalden bir ay geç başlıyor, ikincisi Avrupa futbol şampiyonası gelecek seneye ertelendi ondan dolayı uzatamıyoruz da. Mayıs’ta ligin bitmesi lazım 9 maç hafta arasında oynanacak. Birde Türkiye kupası var 45 – 50 maç yapacak takımlar. Bunun hiç kimseye faydası değil zararı var. Geçmiş yıllarda Türk takımlarının Avrupa maçları oynadıktan sonra lig maçlarında performanslarının düştüğüne şahit olduk. Bu şimdi bütün takımların başında olacak, bu bütün takımların alışageldiği bir durum değil. Onun için sakatlık sayısı artabilir, yorgunluktan dolayı problemler yaşanabilir. O yüzden maddi olarak beın sports pandemiden dolayı indirim istiyor. Bir diğer konu ise geçen sene ki gelir dağılımı 18 kulübe yapılırken şimdi 21’e bölünecek. Burada da büyük kayıp var. Biz daha fazla maç olacak diye yayıncı kuruluşun yanı sıra federasyondan ve Gençlik Spor Bakanlığından kompasa edilmesini istiyoruz. Biz takımların küme düşmemesini kabul ettik. Çünkü pandemiden dolayı takımların çok oyuncuları ayrılarak gittiler. Haksız rekabet oluştu dedik ve destek verdik ama destek verirken de şart koştuk. Mali konuda kulüplerimizin zarar görmemesini talep ettik ve bu konuda kararları bekliyoruz” açıklamalarını yaptı.

28.08.2020 (Haber Merkezi)