HEDEF AVRUPA

Gaziantep Futbol Kulübü Başkanı Mehmet Büyükekşi, BeınSports kanalının canlı yayınında yeni sezon hedeflerini açıkladı.

HEDEF AVRUPA

Geçen sezon ilk defa mücadele ettikleri süper ligi 8’inci sırada tamamladıklarını hatırlatan Büyükekşi, bu sene ise ilk 5 için mücadele edeceklerini belirtti.

 

Pandemi döneminde dünya futbolunun olumsuz yönde etkilendiğini ifade eden Büyükekşi, Gaziantep F.K’nın ise bu durumdan avantajlı çıktığını söyledi.

 

ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERDİK

Türkiye ekonomisinde güven ve istikrarın yaratılmasının önemini her zaman altını çizerek anlattıklarını söyleyen Gaziantep F.K Kulüp Başkanı Mehmet Büyükekşi, “ Bizde geçen sezonun başında yönetime geldiğimizde hep bunun olması için çaba gösterdik. Güven ve istikrarı sağlayabilmek için hocamıza ve futbolcularımıza o güveni vermemiz gerekiyordu. Bu açıdan 3’üncü haftamızda teknik direktörümüz Marius Sumudica ile sözleşmemizi yenileyerek bu seneye sarkıttık. Geçen sezon ligde 14 takımın bazıları bir, bazıları 2 defa hocalarını değiştirdiler. Tabi bu durumlar futbolcular üzerinde de olumsuz etki yapabiliyor. Biz hem bunu kırdık hem de futbolcularımıza güveni verdik. Yerli ve yabancı kaliteli futbolcu kadromuz var bunlar teknik kadro ve yönetimle bütünleşince çok şükür başarı geldi. Özellikle pandemidöneminde bunu sağlayabilmek önemliydi. Dünyada ve Türkiye'de pandemi döneminde futbola uzun süre ara verildi. Bu aranın ardından futbolcuları ve teknik ekibi motive etmek zor durumdu. Bazıları ülkelerine gitti, bazıları kendi yaşadıkları şehirlere gittiler. Bunların tekrar gelip motive olmaları son derece önemli, bunları yönetmek için elimizden gelen çabayı gösterdik. Bir diğer taraftan da işin maddi tarafı vardı. Yani bir taraftan maddi bir taraftan da manevi tarafı oldu. Futbolcuların ödemelerinin zamanında yapılması son derece önemli, maaşlarını zamanında alabilmeleri çok önemlidir. Onun için de azami gayret gösterdik ve Şubat sonuna kadar bütün ödemeleri yapmıştık. Kalanları da Haziran ve Temmuz’da maçlar oynanırken yaptık. Pandemi sonrası ise süper ligde yenilmeyen tek takım Gaziantep Futbol Kulübü oldu ve buda bizim hem kulüp hem de şehir olarak başarı hanemize yansıdı. Ben bu süreçte özellikle Gaziantep valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ilçe Belediye Başkanlarımıza, Gaziantep halkına ve taraftarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü her zaman bizim yanımızda oldular. Takımlarını desteklediler, aynı şekilde devam etmek istiyoruz. Gaziantep şehrinin uzun yıllar süper ligde takımı olmuş, bu başarıları fazlasıyla hak eden bir şehir, Türkiye ekonomisinde önemli bir yeri var. İhracatta ve gastronomisi de bir numara olduğunu bir Gaziantepli olarak gurur duyuyorum. Bu başarıların önümüzdeki süreçte de devam etme çabası içerisindeyiz” dedi.

 

İSABETLİ TRANSFERLER YAPIYORUZ

Geçen sezon ligi 8’inci sırada tamamladıklarını hatırlatan Büyükekşi, “Bundan sonra daha yukarıları hedeflemek lazım. Zaten bizim oyuncularımızın genelinin sözleşmesi devam ediyor. Kiralık oyuncularımız vardı. Bunların bazıları ile yollarımızı ayırdık, bazılarıyla da anlaşma sağladık. Bu sezonda çok transfer planlamadık. İhtiyacımız olan nokta transferler şeklinde yeni sezona gireceğiz. Enver Cenk Şahin ile 3 yıllık sözleşme imzaladık. Haydar Yılmaz kiralık olarak kadromuzda yer alıyordu onunla ayrıldık yerine Çağlar Şahin Akbaba ile anlaşma sağladık. Bizim şu anda forvet ihtiyacımız var görüşmelerimiz sürüyor ve bu alana iki takviye yapacağız. Merkez orta sahada oynayacak zaman zaman 6, 8, 10 numarada oynayacak futbolcularımız var. Maxım’in transferi sonuçlandı ve 2 yıllık anlaşma sağladık. Geçen sezon devre arasında geldi ve bize son derece başarılı performans çizdi. İki asist ve 7 gol yaptı. Bunun dışında Bosna Hersekli Zvonımır Kozulj’i kadromuza kattık. Geçen sezon yine kiralık oynayan Furkan Soyalp’in Başakşehir’den bonservisini aldık ve 3 yıllığına sözleşme imzaladık. Yine başarıyı sağlamak için kadromuzu muhafaza edip üzerine de eksiğimizi tamamlayıp yolumuza devam etmek istiyoruz” dedi.

 

İKİ FORVET GELECEK

Bu zamana kadar kadrolarında ki oyuncularla ilgili kulübe hiç bir resmi teklifin gelmediğini aktaran Büyükekşi, “Gayri resmi tekliflerde bizi enterese etmiyor. Satış listesine koyduğumuz oyuncularımız var. Bunlarla ilgili talepleri değerlendireceğiz. Satış listesinde ki futbolcularımız iyi oyuncular ama hocamızın 2 – 5 – 2 sistemiyle oynamasından ve onlarında bu sisteme uymamasından dolayı bu oyuncularımızı isteyen kulüplerle görüşmeler yapıyoruz. Henüz netleşen bir durum yok. İki forvet daha kadromuza alıp transferi kapatacağız. Geçen sene en büyük şanssızlığımız lige yeni çıkan bir takım olmamızdan dolayı kamp dönemine transferler yetişmemişti. Birçok oyuncu kampın son günü gelmişti. Bu defa böyle bir şey istemiyoruz. Yeni transferlerimizle birlikte lige başlamak istiyoruz. İnşallah bu hedefimize ulaşma yolunda olumlu adımlarla ilerliyoruz.

 

LİG DAHA ZOR OLACAK

Yeni sezonun 21 takımla çok daha zorlu geçeceğini aktaran Büyükekşi, “18 takımlı bir ligde 3 takımın küme düştüğü sezonda küme düşme son haftanın, son dakikasının, son saniyesinde belli oldu. Bu sezon 21 takım ile mücadele edilecek ve sezon sonunda 20 takıma düşmesi planlanıyor. 3 takım alttan gelecek 24 olacak ve 4 takım düşecek 20 takım olacak. Şöyle bir hesap yapacak olursak süper ligin şampiyonu Başakşehir, üç büyükler ve Trabzonspor 21’den 5’i çıkarırsak 16 kalıyor. Baktığımız zaman ise 4 takımdan biri küme düşecek. Onun için özellikle şunun altını çizmek istiyorum. Geçen senenin son dakikasının son saniyesinde belli olduğuna göre bu sene gerçekten çok daha zorlu olacak. Puanlar aslanın ağzındaydı şimdi midesinde olacak. Maçlar gerçekten çok heyecanlı olacak, onun için bu maçları kaçırmamaları adına biran önce yayıncı kuruluş ile olan sözleşmelerini uzatmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

 

AVRUPA’YA MOTİVE EDECEĞİZ

Yeni sezonda hedeflerinin daha farklı olacağını aktaran Büyükekşi, “Geçen sene futbolcularımızla sözleşme yaparken ligi ilk 10 arasında tamamlamamız durumunda ekstra bonus primler konulmuş. Bende bu sene yeni yapılan transferlerimizden aynı şekilde talepler geliyor. Ben onların üstünü çizdim ilk 5’e kalırsak veya Avrupa kupalarına katılırsak bonuslarımız olacak. Türkiye kupası alınırsa Avrupa kupalarına katılma imkânı olduğu için hedeflerimizi daha ileriye taşıdık. İnşallah mahcup olmadan önümüzde ki sezonu da en güzel şekilde bitirmek için elimizden gelen çabayı harcayacağız. Tabi şansta önemli bazen lige iyi başlamak önemli. Bizde geçen sezon lige iyi başlayamadık ama sonradan toparladık ve bugün bunları konuşabiliyoruz. Bu sezon lige iyi bir başlangıç yapıp devamını da iyi şekilde bitirmemiz gerekiyor. Hedefte bu şekilde bir miktar daha önceden hazırlıklı olarak elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

TARAFTARSIZ OLMUYOR

Yeni sezonda maçların taraftarlı olması durumunda çok memnun olacağını söyleyen Büyükekşi, Şu anda sinemalar, tiyatrolar, açık hava konserleri seyircili yapılıyor. Artık maçlarda da seyircilerin olması gerektiğine inanıyorum. Çünkü futbolda 12’inci güç taraftarlardır. Taraftarlarımız merak etmesinler onların istediklerine uygun, Gaziantep şehrine yakışır bir takım oluşturmak için her türlü özveriyi gösteriyoruz. Yönetim kurulumuz, transfer komitemiz gece 1 – 2’lere kadar çalışıyorlar. Gelen teklifleri değerlendiriliyor, onların takibi, devam edilip edilmeyeceği ve aynı şekilde teknik ekipte Cumartesi Pazar demeden bu işin üzerinde mesai harcıyorlar. Taraftarlarımız takımlarını desteklesinler, sahada, sosyal medyada, şehirde her zaman desteklesinler. Birde sadece Gaziantep’te oturanlar değil Türkiye'nin her tarafında hemşerilerimiz var onlarla da diyalog halindeyiz. Takımlarının yanında olmalarını ve sahiplenmelerini istiyoruz. Ayrıca maddi ve manevi takımlarının yanında olmalarını istiyoruz” açıklamasını yaptı.

18.08.2020 (Haber Merkezi)