ARSBAK Aşure gününe hazır

ARSBAK Aşure gününe hazır


Muharrem (Aşure) ayı, 20 Ağustos 2020 tarihinde başlıyor. 29 Ağustos 2020 Aşure günüdür.

Aşure yapımında kullanılan ürünlerin her bir tanesi, yurdumuzun dört bir köşesinden gelen lezzetlerin harmanlanmasından oluşuyor. Dayanışmanın en güzel örneği olan Aşure Günü’nde, aşure pişirip komşularına ve dostlarına dağıtmak isteyenlere, 1983'den bugüne kalite ve lezzet sunan Arsbak, Aşurelik Buğdayı,Bakla,Börülce,Nohut'u ve Fasulyesi ile Aşure Günü’ne hazır.

ARSBAK ÜRÜNLERİ HOŞGÖRÜ TENCERESİNDE BULUŞUYOR
Aşure yapımında kullanılan bakliyat çeşitlerinin sağlıklı beslenmede önemli bir yeri olduğunu kaydeden Arslan Bakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Cesim Arslan, şunları söyledi:
“Muharrem ayı, hicri takvimin ilk ayıdır. İnanca göre Muharrem ayının 10'unda, Hazreti Nuh'un gemisi tufandan kurtulup, Cudi Dağı'nda karaya ulaşır. Bu kurtuluşu kutlamak için, geminin ambarında kalan bütün tahılların katıldığı bir tatlı yapılır ve bu tatlıyı gemidekiler paylaşır. İşte her yıl, Muharrem ayının 10. gününde aynı tatlı, yani "Aşure" yapılarak tanıdıklara, komşulara gönderilir. Böylece, hem bir lezzet paylaşılmış olur, hem de Hazreti Nuh'un serüveni yeniden hatırlanır.
Aşure içerisinde kullanılan bakliyat çeşitleri olan aşurelik buğday, nohut ve fasulye; karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral yönünden zengindir, sağlıklı beslenme için gerekli temel gıda maddeleridir. Çeşitli lezzetlere sahip olan bu ürünler, hoşgörü tenceresinde pişiyor ve farklı bir tat ortaya çıkıyor.” diye konuştu.


LEZZETLİ BİR AŞURE İÇİN DOĞRU ÜRÜN SEÇİLMELİDİR
Aşure yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi, istenen renk, lezzet ve kıvamı oluşturur. İthal edilen ve farklı cinste olan ürünler aşurenin koyu renkte olmasına, içinde pişmemiş tanelerin kalmasına ve kabuk atmasına neden olabilmektedir.

Aşurede kullanılacak buğday, beyaz renkli ve özel bir tohum olan aşurelik buğdaydan işlenen bir çeşit olmalıdır.

Aşurede kullanılacak olan bakliyatlarında özenle seçilmesi gerekmektedir. Kuru fasulye ve nohutun birçok çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizin belirli bölgelerinde yerli tohumlarla üretilen bakliyatlar ince kabuklu olması, çabuk pişmesi ve lezzetli olmasından dolayı tercih edilmektedir. Özellikle yerli ve yeni mahsul Dermason(KURU) Fasulye ve Koçbaşı Nohutla pişirilen aşure artımlı ve lezzetli olup daha iyi netice verir.
Arsbak; Hoşgörü tenceresinde buluşan ürünleriyle yapılan Aşure’nin paylaşımını marketlerde gerçekleştireceği lezzet etkinlikleriyle devam ettiriyor.
Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın COVİD-19 dolayısıyla da gerekli tedbirleri almayı unutmayalım Arslan tüm ülke vatandaşlarımın Muharrem Ayı’nı kutluyor.

20.08.2020 (Haber Merkezi)